18 Nisan 2014, Cuma
   
Metin boyutu

Biz Kimiz?

Türkiye Gençlik Birliği, 2006 yılı 19 Mayıs'ında 40 farklı üniversiteden 65 öğrenci topluluğunun birleştiği dev bir kurultayla Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu'nda kuruldu. Devrimci, vatansever ve Atatürkçü gençleri temsil edebilecek merkezi bir örgütlenme ihtiyacı bu birleşmenin en temel sebebiydi. Ülkenin en geniş gençlik kesimlerini temsil eden Atatürkçü ve vatansever gençliğin örgütsüz olması kabul edilemezdi. Temel İlkeler Bildirgesi'nde ilan edildiği biçimiyle temel hedefler, Kemalist Devrim değerleri doğrultusunda gençliği birleştirmek, ABD ve AB emperyalizmine karşı bağımsız Türkiye için mücadele etmek, cumhuriyet devrimlerini ve cumhuriyet üniversitelerini gericilik karşısında savunmak olarak belirlendi.

 

Türkiye'nin En Büyük ve Yaygın Gençlik Örgütü

Aradan geçen süre göstermiştir ki TGB, önemli oranda kitleselleşmiş ve Türkiye siyasi güçler arenasında dost ya da düşman herkesin hesaba kattığı bir güç haline gelmiştir. Yalnızca büyükşehirlerde değil Kars'tan Muğla'ya, Bayburt'tan Tekirdağ'a, Van'dan Karabük'e ülkemizin hemen heryerinde örgütlenmiş, bir çok ilde ise ilçe ilçe örgütlenir hale gelmiştir. Ülke geneline yayılmış 10 binlerce üyesi ile ülkemizin bütünlüğünün ve Cumhuriyet değerlerinin en temel sigortası haline gelmiştir.

Cumhuriyet Mitinglerinde En Önde

Dünya tarihinin en görkemli gösterilerinden olan Cumhuriyet Mitinglerine yoğun bir gençlik katılımının arkasında TGB'nin örgütlü gücü vardır. Ankara Tandoğan, İstanbul Çağlayan ve İzmir Gündoğdu meydan larında yapılan mitinglerin tertip komitelerinde yer aldığımız gibi üniversite gençliğini örgütleyerek alanlara indirdik.

Şehidimize Sahip Çıktık

Türk-Kürt kardeşliğini hedef alan Emperyalizm destekli terör faaliyetlerine karşı on binlerce üniversiteli ve liseliyi alanlara döktük. "Türk-Kürt kardeştir, ABD kalleştir" sloganını kitlelere mâlettik.

Diyarbakır'da Cumhuriyet Okulu'nu İnşa Ettik

Ağalığa karşı mücadelenin simgesi haline gelmiş olan Diyarbakır'ın Bismil ilçesinin Aslanoğlu köyüne bir okul inşa ederek Türk-Kürt kardeşliğine harç koyduk. Emperyalizm destekli bölücülük ve feodalizmin üzerine yürüdük. Yüzlerce üniversiteli genç, köye giderek okulu elleriyle inşa etti.

Amerikancı Açılımları Teşhir Ettik

AKP'nin Amerikancı 'açılım'larına karşı mücadeleyi en üst düzeyde sürdürdük. TBMM'de yapılan açılım oturumunda bile eylem yaparak halkımızın vicdanlarının sesi olduk.

Üniversitelerimizi AKP'ye teslim Etmedik

"Gençliğin Nefesi Ensenizde" diyerek iktidar temsilcilerinin karşısına üniversitelerde kaya gibi dikildik. Yandaş rektör atamalarıyla üniversiteleri ele geçirmeye çalışan AKP iktidarına karşı gençliğin mücadelesini yükselttik. Özellikle Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde gerçekleştirilen eylemle AKP'nin atadığı rektör tipini tüm kamuoyuna göstermiş olduk. Ankara'dan Sakarya'ya, Sivas'tan Denizli'ye, Hatay'dan İstanbul'a, İzmir'den İzmit'e kadar onlarca ilde ve üniversitede iktidar temsilcilerinin karşısına dikildik. Dikilmeye de devam edeceğiz.

AKP'nin YÖK'üne Karşı Mücadeleyi Yükselttik

Göreve geldiği andan itibaren AKP'nin bir memuru gibi çalışan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a karşı sürekli olarak kampanyalar yürüttük. Kampanyalar öğrenci kamuoyunda ses getirdi. YÖK'ün türban ve sivil polis genelgelerine karşı, cumhuriyet üniversitelerini boğmaya calışan irtica ve faşizme karşı mücadeleyi derinleştirdik.

Liselerde gericiliğe ve piyasalaştırmaya karşı en önde

TGB'li liseliler enerjileri ve mücadele azimleriyle vatan savunmasında en az üniversiteli abla ve ağabeyleri kadar büyük bir mücadele yürütüyorlar. Her türlü zorluğa karşın liseliler hızla TGB çatısı altında örgütlenmekte ve liselerini gericileşmeye ve piyasalaştırmaya karşı savunmaktadır. TGB yurt genelinde en geniş liseli örgütlenmesine ulaştı.

Fethullahçı Hırsızların Peşine Düştük

2010 KPSS sınavı başta olmak üzere Fethullahçı çetenin kendi yandaşlarına soruları önceden sızdırması ve kopya çetesi kurması konusunda kamuoyunun dikkatini çektik. Hırsızlık skandalını ilk dile getiren ve konuyu ilk kez yargıya taşıyan kurum olduk.

Emekçi Hareketi Bizim Hareketimiz

TEKEL direnişinden, Türk Telekom Grevine onlarca emekçi mücadelesinde TGB, gençliği seferber etti. 1 Mayıs kutlamalarının en coşkulu kortejlerini oluşturduk. Özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı emekçilerin yanında olduk. Gençlik hareketi ile emekçi hareketini birleştirmek AKP iktidarından kurtulmak için stratejik bir öneme sahip. Bunun bilincinde olarak emekçi hareketinin yanında olmaya devam edeceğiz.

Ezilen Ulusların Yanındayız

TGB dünyanın çeşitli yerlerindeki anti-emperyalist gençlik örgütleriyle birlikte mücadele ediyor. Lübnan'a yönelik İsrail saldırısının hemen ardından Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta toplanan "Uluslararası Anti-emperyalist Gençlik Forumu"nda ülkemizi temsil etmiştir. İsrail'in Filistin halkına yaptığı zulümleri büyükelçilik önünde protesto etmiş, protesto için ülke genelinde Mc Donald's bayilerini işgal etmiştir.

Bayramımıza Sahip Çıktık

Mustafa Kemal'in biz gençliğe armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı Amerikancı iktidarların zoraki, sahtekarca ve sıkıcı törenlerinden kurtardık. TGB 19 Mayıslarda 10 binlerce gençle Mustafa Kemal'e layık bir biçimde bayramını eyleme dönüştürdü. Bazen binlerce gençle tıpkı 68 gençliği gibi İstanbul'dan Ankara'ya yürüdü, bazense Sivas'tan İzmir'e, Zonguldak'tan Malatya'ya on binlerce genci alanlara döktü. Ünlü ve onurlu sanatçılarımızı gençlikle buluşturdu.

'Hayır'Cephesi'nin En Atak Gücü Olduk

2010 Eylül referandumunda TGB yoğun bir Hayır kampanyası yürüttü. Referandum çalışmaları süresince hazırladığı broşürler, klipler, tişörtler ve rozetlerle milyonlarca kişiye ulaştı. Onlarca il ve ilçede masalar açarak halka neden 'hayır' demesi gerektiğini anlattı.

Dergilerimizle Fark Yarattık

TGB'nin yayın organı olan 'Kırmızı-Beyaz' bayilerde satılamamasına karşın elden ele satışla ulaştığı tirajla alanında rakipsiz bir hale geldi. İçeriğiyle bir çok köklü yayın kuruluşuna bile parmak ısırtan dergi tirajını her sayı giderek artırıyor. TGB'li liselilerin çıkarmış olduğu 'Liseli Gazetesi' ise 10 bin'e ulaşan tirajıyla holding medyasının dergilerini bile geride bırakıyor. İnternet sitemiz tgb.gen.tr ise her ay yüzbinlerce farklı ziyaretçiyi ağırlayarak popüler internet sitelerinin tıklanma oranlarına yaklaşıyor.

Devrim Tarihimize Sahip Çıktık

Kubilay'dan Deniz Gezmiş'e, Uğur Mumcu'dan Nazım Hikmet'e, Attila İlhan'a kadar tarihimizin sembolleşmiş tüm değerlerine sahip çıktık. Onlarca ilde büyük anma gösterileri ve toplantıları düzenledik. 68 gençlik hareketinin mirasına sahip çıktık.

Eğitimlerle Fikir Hayatımızı Canlı Tuttuk

TGB, kurulduğundan bu yana düzenlediği yüzlerce eğitim ve tartışma toplantısıyla Kemalist Devrim'den, Sosyalizm'e, Büyük Ortadoğu Projesi'nden, Kürt Sorunu'na, Liberalizm'den, Yakınçağ Türkiye Tarihine kadar onlarca konuda üniversitelerde ve kent merkezlerinde öğrenciler için fikir ve tartışma ortamları yarattı.

Türkiye'nin Aydınlarını Üniversitelere Taşıdık

Sistemin ekranlarını ve gazete sayfalarını kapattığı aydınlarımızı Anadolu'da gençlerle buluşturduk. Nihat Genç'ten Banu Avar'a, Emine Ülker Tarhan'dan Alpaslan Işıklı'ya birçok değerli aydınımızı yurdun dört bir tarafında on binlerce üniversite öğrencisiyle buluşturduk.

Kültür-Sanat Faaliyetleri

TGB, İstanbul başta olmak üzere kurduğu kültür merkezleriyle ve il örgütlerinin yaptığı çeşitli etkinliklerle gençliği yalnızca siyasi olarak değil, kültürel ve entelektüel olarak da ilerletmeyi hedeflemektedir.

Gerici Basının Hedefiyiz

Zaman, Taraf, Yeni Şafak, Star, Sabah, Vakit, Bugün gibi gazeteler ile Kanal 7, Samanyolu, Ülke, 24, Kanal A gibi televizyonlarda sık sık yalan haberlerle hedef gösterildik. Gerici yandaş basının bize iftira atmadan geçtiği gün neredeyse olmuyor. Onların bizleri sevmemesi ve hedef göstermesi ne kadar doğru bir noktada olduğumuzu gösteriyor.

ABD Dışişleri'nin Sevmediği Örgüt

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2006 yılında "insan hakları düşmanı örgüt" ilan edildik. O dönem Gazi Üniversitesinde öğretim üyesi olan Atilla Yayla'nın İzmir'de AKP gençlik kolları toplantısında Mustafa Kemal'e hakaret etmesini yargıya taşıdığımız için ABD bizi doğrudan suçlamıştı. Milyonlarca insanın katilinden "insan hakları" öğrenecek değiliz. ABD'nin bizi hedef almasına özellikle sevindik!

Ergenekon ve Balyoz Yalanları

Türkiye'nin yurtseverlerini sindirmeye yönelik planlanan Ergenekon ve Balyoz gibi düzmece örgüt ve darbe planlarına TGB'nin de adını bulaştırmaya kalktılar ama yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Ergenekon kapsamında Kurucu Genel Başkanımız dahil 6 arkadaşımız göz altına alınmış ancak dirayetli ve kararlı duruşları sonucunda bırakılmışlardır. 2003 yılında yapıldığı söylenen sözde Balyoz darbe planında 2006 yılında kurulan TGB'nin adı konulmuş, bu saçmalığı kamuoyuna açıklamamızla birlikte iddiaların sahibi Taraf gazetesi 'kıvırtmaya' başlamıştır. Sözde darbe planının tüm güvenilirliği bu olayla birlikte yok olmuştur. Konuyu Fatih Altaylı bile köşesine taşımıştır. TGB'liler tüm bu tertipler karşısında ağlayıp sızlamamış tam tersine tertipçilerin yalancıların üzerine yürümüş ve her defasında daha da güçlenmiştir.

Senden Beklentimiz

Artık beklemeye son vermen ve devrimci, Atatürkçü gençlik hareketinin merkezine uğraman. Üyelik formunu doldurman ve bir an önce mücadeleye atılman. Yaşadığımız ihanet dolu ve kokuşmuş ülkede aydınlığa, insanlık onuruna ve mutlu bir geleceğe ulaşma mücadelesinde yerini alman. Sen durmaktasın ama tarih ilerlemektedir. Tarih senin, gelecekteki çocuklarının, torunlarının, ulusunun, halkının ve insanlığın aleyhine ilerlemektedir. Gel bunu tersine çevirelim!

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Paylaş / Arkadaşına Gönder / Favorilere Ekle

Yorum ekle


Son Yorumlananlar

Yönetici Girişi