19 Nisan 2014, Cumartesi
   
Metin boyutu

Türkiye Liseliler Birliği (TLB) kuruldu!

Geçtiğimiz gün TGB'li Liselilerin çağrısıyla Ankara'da Ankara Halk Tiyatrosu'nda toplanan Liseli Kurultayı'nda liseli öğrenciler Türkiye Gençlik Birliği'ne bağlı Türkiye Liseliler Birliği'nin kuruluşunu kararlaştırdı. 60 il ve 22 ilçeden yaklaşık 300 delegenin katılımıyla gerçekleşen kurultayda Türkiye'deki eğitim sistemi üzerine yürütülen uzun tartışmaların ardından liseli öğrenciler özgün siyasetler üretebilecekleri bir yapılanmanın ihtiyaç olduğunda ortaklaştılar. Çok sayıda liseli öğrencinin fikirlerini belirttiği kurultayda Türkiye Liseliler Birliği'nin temel ilkeleri belirlendi, genel yönetim kurulu ve yürütme kurulu seçildi. TLB yürütme kurulu başkanlığına ise TGB'nin liselilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bora Çelik getirildi. Sık atılan sloganlarla coşkunun yükseldiği toplantıda Haziran Ayaklanması'nda hayatını kaybedenler, Berkin Elvan ve Yatağan İşçileri selamlandı. Gün sonunda Anıtkabir'e yürüyen liseliler Anıtkabir'de gericiliğe geçit vermeyerek Bağımsız ve Emekçi Türkiye'yi kurma sözü verdiler. Türkiye Liseliler Birliği şimdiden 60 il 22 ilçede örgütlü. İşte kurultaydan notlar:

İzmir Delegesi Uzay: "Derslerimizdeki başarı mücadelemizin başarısıdır. Derslerimizde de mücadelemizde de başarılı olacağız. Bayrağı Deniz Gezmişlerden devraldık."

Kayseri Delegesi Utku: "Devrimcileşeceğiz. Duygularımızla, davranışlarımızla, fikirlerimizle her şeyimizle devrimcileşeceğiz!"

İstanbul Delegesi Volkan: "Bizim toplantılarımızda coşku ve kararlılık vardır. Tarihi bir toplantı yapıyoruz. İrade belirleyicidir. İrademizi gösterelim. Yeni bir cephe inşa ediyoruz."

İstanbul Delegesi Beste: "Örgütlenmek korkuyu yenmektir. 2012'deki eylemler ve Haziran Ayaklanması nasıl kazanacağımızı göstermiştir. "

Eskişehir Delegesi Ekin: "Sözlerime 12 Eylül faşizminin katlettiği liseli yoldaşımız Erdal Eren'i anarak başlıyorum. Liselilerin özgün siyasetler üretebileceği, özel ile geneli buluşturacak bir araç ihtiyacı ortadadır. "

Bolu Delegesi Kadriye: "Andımızı neden kaldırdıklarını biliyoruz. Mesele Türk olup olmama meselesi değil. Andımızı her yerde gururla okuyacağız. TLB ile tüm okulları ayağa kaldıracağız. "

Balıkesir Delegesi Alihan: "AKP kitaplardan bilimi çıkarıyor. Ülkeyi Orta Çağ'a sürüklüyor. Buna izin vermeyeceğiz. TLB burada önemli bir rol oynayacak. "

Muğla Delegesi Ufuk: "Yatağan işçilerini selamlamazsak olmaz. Yatağan işçisi direnişin simgesidir. Bizler bugünün Kubilayları, Deniz Gezmişleri, Mahir Çayanları olarak halkımızın haklı mücadelesine omuz veriyoruz."

Ankara Delegesi Doğukan: "Hurafelere meydan okuyacağız. Bilimin yol göstericiliğinde geleceğimizi uçkur düşkünü şeyh ve dervişlerin iki dudakları arasından alacağız. TLB bunun için var olacak."

Antalya Delegesi Egehan: "Kimse tarihe çalım atamaz. AKP tarihin çöp sepetindeki yerini alacaktır. Liseliler geleceğini kazanmak için örgütlenmek zorundadır. "

TLB Facebook sayfası:https://www.facebook.com/pages/T%C3%BCrkiye-Liseliler-Birli%C4%9Fi-TLB/670667269610499?fref=ts

TLB Twitter sayfası: https://twitter.com/liselibirligi

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.Paylaş / Arkadaşına Gönder / Favorilere Ekle

Yorum ekle


Son Yorumlananlar

Yönetici Girişi